Service & tjänster
Barn & utbildning
Förskola
En viktig del i förskolans arbete är att göra barnen medvetna om demokratins innebörd. Vi ger barnen möjlighet att påverka verksamhetens innehåll och arbetssätt. Därigenom ges barnen möjlighet att känna tilltro till sin egen förmåga. Vi stöttar dem att fatta egna beslut och ökar deras demokratiska medvetenhet. En viktig förutsättning för detta är att alla vi vuxna som omger barnen är goda förebilder.
En annan viktig del i förskolans arbete är värdegrundsarbetet. Där arbetar vi utifrån International Child Development Programmes (ICDP). Det är ett hälsofrämjande program vars målsättning är att förbättra kvaliteten på samspelet mellan pedagoger och barn.
Alla kommunens förskolor arbetar aktivt med förskoleverksamhetens gemensamma likabehandlingsplan. Vidare arbetar varje förskola efter en egen plan med att främja barns lika rättigheter och med åtgärder för att förebygga diskriminering. Alla barn och vuxna har samma värde och samma rätt till respekt oavsett kön, kultur, etnisk tillhörighet eller religion. Vi motverkar varje form av kränkande beteende.
Postadress
Degerfors kommun
2 Skoladministration
693 80 Degerfors
Besöksadress
Nämndhuset,
Herrgårdsgatan 37
(pdf, 82.7 kB)
(pdf, 81.5 kB)
(pdf, 61.3 kB)
(pdf, 118.8 kB)
(pdf, 48.9 kB)
(pdf, 52.9 kB)
(pdf, 76.6 kB)
(pdf, 137.8 kB)
(pdf, 43.6 kB)
(pdf, 414.7 kB)
(pdf, 4.1 MB)
(pdf, 369.1 kB)
(pdf, 3.2 kB)
(pdf, 100 kB)
(pdf, 618.8 kB)
