Se & göra
Kultur och fritid
Anläggningar
Stora halla är kommunens största inomhusanläggning.
Hallens totala mått är 71,40 m x 45,40 m.
Konstgräsytan i hallen 64,42 m x 45,40 m.
Fotbollsplanen är 60,00 m x 40,00 m.
I hallen finns kiosk som kan hyras vid t ex cuper. Kiosken är utrustad med drickakyl, korvkokeri och rullgrill.
I speakerhytten finns modern resultatvisning och internetanslutning.
Stora vallahallen är kommunens näst största hall med en fullstor handbollsplan, tennisplan och i avvikande färg uppmålad volleybollplan. Läktarkapaciteten är 600 personer.
Strömtorpshallen, Parkhallen, Svartåhallen och Åtorpshallen är alla traditionella gymnastiksalar i anslutning till respektive skola. Hallarna är ca 200 m² och utrustade med de redskap som krävs för skolans gymnastikundervisning.
Brukshallen är den minsta gymnastikhallen. Den är ca 180 m² och belägen vid Bruksskolan.
Letälvshallen är en mellanstor hall på 400 m² och även den försedd med traditionell utrustning för gymnastikundervisning.
Bokningsförfrågningar online
Här kan du se schema för de olika lokalerna. Schemat uppdateras dagligen. Bokningsförfrågningar kan även göras per telefon.
Lokalbokningar
Birgit Westergren
Tel: 0586-482 97

